Чому інтелектуальна власність важлива для вашого бізнесу?Кожен із нас надає перевагу товарам визначених виробників, які зазвичай мають відмітні ознаки такі як: дизайн, технічні характеристики, швидкість роботи, зручність в користуванні, смак тощо. Споживачі погоджуємося користуватися новими товарами й послугами виробників, репутації яких ми довіряємо. Ми погоджуємося сплачувати більше за товари і послуги й купувати їх знову і знову які краще задовольняють наші потреби та мають унікальні характеристики.

Те, що для споживача корисна властивість за яку він обирає товар або послугу конкретного виробника, для виробника конкурентна перевага.

Кожна конкурентна перевага, яка втілена в унікальній характеристиці товару або послуги, зокрема, швидкості роботи, зручності в користуванні, надійності, смаку та ін. досягається завдяки конструктивним, технологічним чи дизайнерським рішенням. Те, що призводить до досягнення таких характеристик може охоронятися в якості об’єктів інтелектуальної власності.

Досягнення конкурентних переваг є наслідком кропіткої й важкої роботи винахідників та підприємців, яка потребує акумулювання знань, досвіду та значних витрат часу і матеріальних ресурсів. На пошук кращих рішень, формування репутації витрачаються роки і цілі статки. В той же час, для копіювання відомого рішення або експлуатації чужої репутації непотрібно значних витрат.

Метою системи інтелектуальної власності є захист конкурентних переваг, які втілені в унікальних властивостях товарів і послуг, а також репутації від копіювання та експлуатації іншими особами. Власник об’єкта ІВ набуває виключне право дозволяти і забороняти використання власного досягнення. Виключне право на об’єкт інтелектуальної власності є тимчасовою монополією на експлуатацію власного досягнення. Виключне право дає можливість обмежити використання унікальних властивостей товарів і послуг іншими особами протягом певного часу. Як наслідок права інтелектуальної власності є одним із найбільш ефективних інструментів захисту конкурентних переваг та частки компанії на ринку.

Чому інтелектуальна власність важлива для вашого бізнесу?Виключне право на об’єкти інтелектуальної власності, пов’язане із такими можливостями:

  • монопольним правом на використання певного рішення, якими можуть бути технічні характеристики товарів, дизайн, смакові якості тощо;
  • інструмент протидії ввезенню і вивезенню товарів, що містять об’єкти ІВ за межі країни, а також контроль імпорту/експорту;
  • збільшення капіталу та активів власника (шляхом внесення майнових прав до статутного капіталу або відображення на балансі підприємства);
  • підвищення привабливості для інвесторів, внаслідок наявності монопольних прав, які є однією із гарантій повернення інвестицій;
  • права інтелектуальної власності можуть бути предметом кооперації та створення нових товарів з компаніями в інших галузях;
  • права інтелектуальної власності можуть бути предметом ліцензування, тобто надання права використання іншим за винагороду тощо.

Створення кращих рішень, дизайну, зазвичай, є доступним для малих та середніх підприємств. Права ІВ на такі рішення дають змогу конкурувати на рівних з великими компаніями, що мають значні ресурси для інвестування в рекламу, маркетинг, виробництво, логістику. Доступність системи права інтелектуальної власності – одн із засобів, що захищають малі та середні підприємства і дозволяє їм конкурувати на рівних з великими компаніями.

Права інтелектуальної власності для одних підприємців стають основою для бізнесу та успіху, а для інших причиною краху. Порушення прав інтелектуальної власності інших може вести до суттєвих фінансових та репутаційних втрат. Ігнорування ризиків порушення прав інтелектуальної власності може призвести до втрати усього товару, невиконання зобов’язань перед клієнтами, значних фінансових санкцій.

Що ж може бути конкурентною перевагою і охоронятися?

  • конструкція виробу, речовина яка має переваги від аналогів;
  • конструкція деталей або вузлів, що покращує загальні характеристики або створює нові;
  • речовини з кращими показниками, або ті що сприяють покращенню результатів існуючих;
  • процеси та способи виробництва, обробки, передачі даних, обробки інформації;
  • зовнішній вигляд виробу або його частин (форма або розфарбування, їх поєднання);
  • ергономіка виробу;
  • позначення які вирізняють товари і послуг (торговельні назви, символи, персонажі, форма виробу, звук тощо) на які орієнтуються споживачі;
  • характерні властивості товару, які виникли внаслідок походження товару з певної місцевості;
  • описи, інструкції, малюнки, фотографії які використовуються під час реалізації товарів.

Ви завжди можете звернутися до нас і наші фахівці допоможуть розробити ефективну стратегію захисту ваших розробок в Україні та за її межами.

У наступних публікаціях ми детальніше зупинимося на тому, що таке винахід, корисна модель, торговельні марки, авторське право, особливостях їх реєстрації в Україні та інших країнах, а також не оминемо ризики та можливості пов’язані з цими об’єктами в Україні та світі.

Попередні публікації серії:

Коли варто розпочинати патентування?

Images used under license from Shutterstock.com

Потрібна допомога кваліфікованого фахівця?

Call Now Button