Медіація у сфері захисту прав інтелектуальної власності

Про переваги обрання медіації, як альтернативного способу врегулювання спорів пов’язаних із правами інтелектуальної власності, зокрема для малого та середнього бізнесу, говорили під час міжнародної конференції «IP Mediation», організованої Відомством ЄС з питань інтелектуальної власності (EUIPO) 30-31 травня 2019 року.  У заході взяла участь директор та юрист компанії Кожура Анастасія.

Під час конференції також була висвітлена практика застосування медіації у  Великобританії, Латвії, Литви, Естонії та Китаї через призму діяльності спеціалізованих установ – центрів медіації та судів у цих країнах.

Медіація – альтернативний спосіб вирішення конфлікту його сторонами при посередництві нейтральної особи – досвідченого медіатора. Основними перевагами медіації є швидкість, конфіденційність, значно менші витрати ніж розгляд справи у суді. У ЄС Директива ЄС 2008/52 EC від 21 травня 2008 року полегшує доступ до такої альтернативи та заохочує сторони до використання медіації під час вирішення спорів. Для її застосування одна із сторін конфлікту має бути громадянином чи мати постійне місце проживання у країні, яка є членом ЄС.

Процес медіації відбувається у кілька етапів. Перед тим як запросити обидві сторони за один стіл для переговорів, медіатор проводить конфіденційні зустрічі з кожним учасником окремо та просить висловити свою позицію, надати документи що її обґрунтовують. На цьому етапі важливо щоб медіатор зрозумів суть і природу спору, позиції сторін, що не можливо досягнути без довіри до медіатора. Цей етап називається shuttle diplomacy і спрямований на пошук взаємних спільних позицій для досягнення позитивного рішення між сторонами.

Після конфіденційних зустрічей та вивчення отриманих матеріалів, медіатор призначає дату та місце медіації. Організовуючи зустріч медіатор повинен продумати кожну її деталь. Наприклад, має бути продумане місце зустрічі, воно має бути комфортним для обох сторін і нейтральним, досить часто вони відбуваються в офісі медіатора, або ж відповідної інституції.

Якщо ж медіація проходить успішно і сторони домовляються про умови та приймають спільне рішення, таке рішення, зазвичай, підписується відразу по завершенні процедури.

Медіація у сфері захисту прав інтелектуальної власності

Основними причинами конфліктів у сфері захисту прав інтелектуальної власності є положення ліцензійних договорів на використання об’єктів права інтелектуальної власності, спільна розробка нового продукту (договори консорціумів), дистриб’юторські контракти, створення чи використання IT-продуктів.

Європейське відомство з питань ІВ дає можливість конфліктуючим сторонам спробувати вирішити конфлікт за участі медіатора. На сьогодні EUIPO має 18 акредитованих медіаторів. Медіація може відбутися у центральному офісі EUIPO (м. Аліканте, Іспанія), або ж у Брюсельському офісі Відомства. Вартість медіації у Брюсселі коштуватиме 750 євро, в Аліканте процедура є безкоштовною для сторін.

Також слід відзначити й існування профільних об’єднань медіаторів у ЄС. Яскравим прикладом є European Group of Judges for Mediation (GEMME Group), діяльність якого регулює Асоціація торгово-промислових палат Європи (ЄВРОПАЛАТА).



Call Now Button