рисунок торгового зала маркета с покупателями выбирающими товары

Отримання листа від адміністрації Amazon або Ebay про наявність скарги про порушення прав на торговельні марки, дизайн, винаходи, фотографії чи тексти, зазвичай, є неочікуваними але обіцяє проблеми. Разом із надсиланням листа відбувається блокування лістингу товарів або вилучення пропозицій. Внаслідок блокування продавець не може продавати спірний товар до закінчення врегулювання претензій. Розблокування лістингу відбувається якщо продавцю вдається домовитися із правовласником або переконати адміністрацію ресурсу про відсутність порушення, або усунути порушення іншим чином. Якщо перелічені дії неможливі або невдалі – подальший продаж спірного товару на торговельному майданчику неможливий.

Що патентують у США…

изображения конструкции держателя телефона запатентованной в США

Магнітний тримач для електронних пристроїв
Заявка на отримання патенту США на винахід 15/231,483
Попередня заявка: 62/202,058 від 06 серпня 2015 року
Заявник: Spigen Korea Co. LTD

изображения перчатки скребка для вычесывания собак, запатентованной в США

Пальчатка для масажування домашніх тварин
Патент США на дизайн D815.386S
Дата реєстрації: 10 квітня 2018 року
Власник: Wuxi Fangqian Plastic Working Glove Co. Ltd

изображения внешнего вида подушки запатентованной в США

Подушка
Патент США на дизайн D809.321S
Дата реєстрації: 06 лютого 2018 року
Власник: JAB Distributors LLC

Фотографії та відомості з uspto.gov 

Звинувачення можуть видаватися абсурдними  – ви робите усе те, що роблять й інші, але блокують саме вас. Зазвичай справа у деталях, на які звертають увагу фахівці та ті, хто вже мав негативний досвід із блокуванням лістингу на підставі звинувачень у порушенні прав інтелектуальної власності. Виробники і продавці популярних товарів на Amazon та інших відомих майданчиках, щоб не втратити покупців захищають власні вироби від копіювання. Форма виробів, їх конструкція в цілому або ж їх оригінальних елементів, словесні написи, малюнки, фотографії можуть бути захищені в якості винаходів, промислових зразків, торговельних марок, авторського права, а їх використання можливе лише з дозволу власника. Порушенням вважатися виготовлення не тільки точної копії захищеного об’єкта, але і його імітація. Форма захисту у вигляді інтелектуальної власності є популярною внаслідок простоти і дієвості. У разі наявності у виробі “конкурента” елементів, які копіюють або імітують захищені елементи адміністрація майданчика за зверненням власника, блокує лістинг товару. Наявність аналогів товару не має вводити в оману про відсутність ризиків. Наявність таких товарів може бути наслідком виготовлення із дозволу правовласника або ж на певний момент часу, ще не завершився процес отримання патенту і правовласник не блокував лістинг умовних порушників.

Торговельні майданчики у США та ЄС мінімізують ризик звинувачення їх у порушенні прав інтелектуальної власності або ж навіть у сприянні таким порушенням. Майданчики створюють внутрішні правила, які дають їм можливість блокувати лістинг товарів які підозрюються в порушенні прав на об’єкти авторського права, торговельні марки, дизайну, винаходи.

Для прикладу, в Amazon існує система Amazon Brand Registry у якій правовласники або їх представники можуть реєструвати свої торговельні марки. Система дає змогу протидіяти порушенням та швидко блокувати лістинг товарів, у разі підозри в імітації торговельної марки. Власник торговельної марки або його представник може блокувати лістинг без реєстрації в Amazon Brand Registry, шляхом подання звернення через встановлену форму. Власники об’єктів авторського права, патентів на дизайн або винахід можуть звернутися до адміністрації через встановлені електронні форми з вимогою блокування лістингу спірних товарів (https://www.amazon.com/report/infringement).

На Ebay існує система взаємодії з правовласниками об’єктів інтелектуальної власності та їх представниками – Verified Rights Owner Program. У разі отримання від правовласника звернення із необхідними відомостями, адміністрація торговельного майданчику блокує лістинг спірних товарів.

 

Підставою звинувачень в порушенні прав інтелектуальної власності може бути:

  • копіювання описів, малюнків і фотографій товарів (навіть із незначними змінами) – порушення авторських прав (copyright)
  • використання тотожних оригінальних назв товарів, позначок, логотипів та їх імітація – порушення прав на торговельні марки (trademark)
  • відтворення або імітація зовнішнього вигляду виробу, його частини, яка має самостійне значення – порушення прав на промисловий зразок (design patent)
  • відтворення або імітація конструкції виробу або його частини – порушення прав на винахід (patent, utility patent)

 

Чи можливо повністю уникнути ризику блокуванняНа жаль повністю уникнути ризику бути звинуваченим у порушенні прав інтелектуальної власності неможливо. Крім правомірних звинувачень існують випадки недобросовісного зловживання системою захисту прав інтелектуальної власності з недобросовісною метою для, щонайменше, тимчасового блокування лістингу конкурента.

Неприємності продавця можуть очікувати, також, під час перетину кордону США або ЄС. Якщо під час митного оформлення буде виявлено, що товари містять торговельні марки або об’єкти авторського права, які внесені до митного реєстру США чи ЄС – митне оформлення буде зупинене. Наслідком зупинки може бути заборона на ввезення або ж знищення товару.

Мінімізувати ризик зупинки митного оформлення та блокування лістингу на підставі звинувачень у порушенні прав інтелектуальної власності можна шляхом ретельної підготовки та перевірки ризиків на етапі вивчення ринку товару та підготовки до виробництва. Під час перевірки необхідно вивчити наявність зареєстрованих об’єктів інтелектуальної власності, які захищають товар (конструкцію, дизайн, описи, позначення) у країні до якої ви плануєте його завезти. Результати перевірки дають змогу оцінити ризики та завчасно внести зміни для мінімізації ймовірності блокування на митниці або на торговельному майданчику. Проведення перевірки варто доручати фахівцям у сфері охорони прав інтелектуальної власності які правильно визначать обсяг правової охорони та ризики порушення прав інтелектуальної власності, а також можуть розповісти про можливі варіанти дій.

Право інтелектуальної власності у першу чергу не ризик – а можливість! Реєстрація об’єктів права інтелектуальної власності дає можливість виробникам і продавцям захистити свої досягнення і унікальність продукту чи послуги, які забезпечують сталий попит і лояльність споживачів.

Ви завжди можете звернутися до нас і наші фахівці допоможуть вивчити ризики, розробити ефективну стратегію захисту в Україні та за її межами.

У наступних публікаціях ми детальніше зупинимося на тому, що таке винахід, корисна модель, торговельні марки, авторське право, особливостях їх реєстрації в Україні та інших країнах, а також не оминемо ризики та можливості пов’язані з цими об’єктами в Україні та світі.

Попередні публікації серії:

Коли варто розпочинати патентування?

Чому інтелектуальна власність важлива для вашого бізнесу?

Images used under license from Shutterstock.com

Call Now Button