Географічні зазначення - захист продуктів харчування з унікальними властивостямиВ Україні, як і  в більшості європейських країн, є регіони, з якими пов’язують виробництво товарів, наділених унікальними смаковими та іншими властивостями, переважно – це сири, вина та м’ясні вироби. Неповторні властивості таких виробів є наслідком поєднання традиційних знань і технологій, що передаються з покоління в покоління у певному регіоні, з природними умовами такого регіону.

Ефективним інструментом правового захисту таких товарів є реєстрація кваліфікованого зазначення походження товару (скорочено КЗПТ). Власник свідоцтва на право використання кваліфікованого зазначення походження товарів, крім права на використання географічного зазначення, має право перешкоджати неправомірному використанню географічного зазначення, в тому числі забороняти таке використання. Право на використання зареєстрованого КЗПТ мають лише виробники, підприємства яких пройшли відповідну сертифікацію і відповідають установленим вимогам.

Здебільшого, користувачі зареєстрованих КЗПТ – це регіональні малі й середні підприємства, фермерські чи сімейні господарства, наявність у яких права на використання КЗПТ дозволяє успішно конкурувати з великими виробниками. Зареєстроване КЗПТ дає власникам свідоцтв право забороняти використовувати тотожні назви або схожі настільки, що їх можна сплутати, у такий спосіб вилучаючи з конкуренції осіб, які не мають права на використання зареєстрованого КЗПТ. Крім захисту товару, зареєстроване КЗПТ – це маркетинговий інструмент, який підвищує привабливість товарів серед споживачів вказуючи на наявність унікальних властивостей та відповідність встановленим стандартам.

В Україні потенціал КЗПТ недооцінений, переважно через брак інформації у виробників про можливості, які надає реєстрація КЗПТ та практичні шляхи використання такого правового інструмента.

На відміну від України, КЗПТ є популярним інструментом захисту регіональних виробників традиційних товарів в Італії, Франції, Іспанії, Португалії, Болгарії, Литві, Польщі та інших країнах ЄС. Наприклад, в якості КЗПТ зареєстровані печиво Cantuccini Toscani; сири: Parmigiano Reggiano, Roquefort, Gorgonzola; вина Prosecco, Bordeaux, Médoc; м’ясні вироби: Mortadella Bologna, Pancetta Piacentina; мед: Мьєль дАльзас, Мьєль дьо Прованс; квасоля Fasolia Vanilies Feneou та ін. Цінність КЗПТ розуміють й у Грузії і активно реєструють власні КЗПТ, наприклад: Kindzmarauli, Khvanchkara, Tsinandali та ін.

Прикладом практичного застосування правових інструментів КЗПТ в Україні – це зникнення з полиць традиційного «шампанського» та поява «ігристих вин». Така ситуація є наслідком поширення дії європейських КЗПТ на території України, серед яких є і КЗПТ для вин «Шампань», внаслідок дії Поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Європейська система захисту географічних зазначень походження товарів

Європейська система захисту географічних зазначень походження товарів складається з трьох видів об’єктів: захищене зазначення місця походження, захищене географічне зазначення походження та гарантований традиційний продукт. Крім цього, передбачено спеціальну охорону для гірських продуктів та продуктів із віддалених регіонів. Кожне із позначень має особливості використання, які варто знати виробникам для розуміння можливостей захисту власних виробів. Крім цього знання про особливості охорони КЗПТ дозволяють мінімізувати ризики порушення прав інших осіб в Україні та під час експорту товарів до ЄС.

Географічні зазначення - захист продуктів харчування з унікальними властивостямиЗахищене зазначення місця походження товару (Protected designation of origin, PDO) — захищені назви продуктів, які мають найсильніші зв’язки з місцем їх створення. Якість або властивості такого продукту, головним чином або виключно, обумовлені природними умовами визначеного географічного регіону та людським чинником. Для реєстрації такого позначення вимагається, щоб кожен етап процесу виробництва й перероблення відбувався у визначеному регіоні. Скажімо, для вин та оливкової олії це означає, що вся сировина, з якої виготовляють продукт, має бути вирощена виключно в географічній зоні виробництва продукту. Приміром, Kalamata olive oil — олія, що повністю вироблена в регіоні Каламата (Греція) з оливкових сортів цього регіону.

Географічні зазначення - захист продуктів харчування з унікальними властивостямиЗахищене географічне зазначення (Protected geographical indication, PGI) — захищені назви продуктів, які підкреслюють взаємозв’язок продукту з певним географічним регіоном, що наділяє його специфічними якостями, репутацією чи акцентує на інших особливостях, зумовлених природними умовами регіону та людським чинником. Для реєстрації такого зазначення потрібно, щоб хоча б один етап виробництва відбувався в цьому регіоні. Так, для вина щонайменше 85% винограду має походити з регіону, де виробляється вино.

Наприклад шинка Westfälischer Knochenschinken – виріб виробляють у Вестфалії (Німеччина) з застосуванням вікових традиційних для цієї місцевості методів, при цьому для у виробництві використовується м’ясо не тільки з тварин, що народилися й виросли в цьому регіоні Німеччини.

Географічні зазначення - захист продуктів харчування з унікальними властивостямиГарантований традиційний продукт (Traditional speciality guaranteed, TSG) — захищені назви продуктів, що пов’язані з традиціями (спосіб, технологія виготовлення продукту, склад продукту) без прив’язування до певного географічного регіону. Така назва захищає продукт від його фальсифікації та неправомірного використання. Приміром, Gueuze TSG — пиво спонтанного бродіння, що традиційно виробляється в Брюсселі (Бельгія). Зареєстрований гарантований традиційний продукт захищає спосіб виробництва такого пива, але саме пиво може бути виготовлене будь-де.

На відміну від ЄС, в Україні є два режими захисту кваліфікованого зазначення походження товару: назва місця походження товару (відповідає європейському PDO) та географічне зазначення походження товару (відповідає європейському PGI).

В Україні назва місця походження товару — це назва географічного місця, яку використовують для позначення товару, особливі властивості якого зумовлені виключно характерними природними умовами географічного місця або поєднанням таких умов з характерним для даного місця людським чинником. Виробництво та перероблення товару проводиться тільки в межах регіону.

Географічне зазначення походження товару — це позначення, що прямо або опосередковано вказує на місце походження товару, який має певні якості, репутацію чи інші особливості, в основному зумовлені характерними природними умовами географічного місця чи людським чинником або їх поєднанням. Хоча б одна складова позначуваного товару має виготовлятися в межах зазначеного географічного місця.

На завершення варто зазначити, що нині європейські виробники вин, спиртних напоїв та агропромислової продукції активно користуються перевагами, які дає реєстрація походження товарів. За оприлюдненими даними Європейської комісії обсяг продажу товарів із зареєстрованими КЗПТ сягає 54,3 млрд євро і становить 5,7% ринку всіх спиртних напоїв та харчових продуктів, і 15% експорту харчових продуктів і напоїв з ЄС. Вартість товарів, маркованих КЗПТ, у середньому в 2,23 рази вища, ніж товарів без КЗПТ. На сьогодні в ЄС зареєстровано понад 3,3 тис. КЗПТ.

Таким чином, реєстрація українськими виробниками кваліфікованих зазначень походження товарів для виробів, чиї неповторні якості залежать від місця походження та/або традиційних для певного місця методів виробництва, сприятиме вирізненню товарів серед інших, їх популяризації. Крім цього реєстрація КЗПТ надасть їх користувачам право забороняти іншим виробникам використання географічного зазначення, чиї товари не відповідаю вимогам. Наявність зареєстрованого КЗПТ дозволяє отримувати преміальною ціну, яку споживачі готові сплатити в обмін на унікальні властивості товару.

Автори:

Анастаcія Кожура, юрист (спеціалізація: кваліфіковані зазначення походження товарів; торговельні марки).

Андрій Атаманчук, патентний повірений України, реєстраційний номер 464

Зв'язатися з нами

  • вул. Іоанна Павла ІІ, буд. 4/6, корп. А, оф. 620
    Київ, Україна 01042
  • +38 044 209 98 42
    +38 066 414 37 15
Call Now Button